بنت قنسول

تولید، عرضه، صادرات و واردات انواع گل های زینتی

بنت قنسول

مرکز گل و گیاه گلیاربا بهره مندی از مهندسین متخصص و سال ها تجربه ی درخشان در زمینه تولید،واردات و صادرات گل و گیاه،قادر به تولید صنعتی گل بنت قنسول با بالاترین کیفیت است. گلخانه داران و فروشندگان محترم می توانند گل بنت قنسول را با بالاترین کیفیت تضمینی و مناسبترین قیمت از تعاونی گل یار تهیه نمایند.

 بنت قنسول یک گل زیبا و خوش آب و رنگ زمستانی است که از زیباترین گل های زینتی آپارتمانی محسوب می شود.این گل زیبا با برگ های رنگین و چرمین اش روح تازه ای به محیط اطراف می بخشد.بنت قنسول همچنین  گیاهی ارزان و آسان برای مراقبت است و از آن برای تزئین منازل و ادارات و… استفاده می شود. این گیاه در تولید برخی از داروها و طب سنتی چین نیز کاربرد دارد.

بنت قنسول، یا گل کریسمس (نام علمی: Euphorbia pulcherrima). از خانواده Euphorbia و راسته مالپیگی سانان و تیره ی فرفیونیان و سرده یوفوربیا است.در ایالات متحده ۱۲ دسامبر روز ملی بنت قنسول است.

بنت قنسول از گونه های بومی مکزیک است و ارتفاعی حدود ۶۰_۴۵ سانتی متردارد. گل های گیاه بنت قنسول کوچک و فاقد ارزش زینتی است ولی برگ ها و دمبرگ های انتهایی گیاه به رنگ هایی قرمز، قرمز تیره، سفید، صورتی، کرم  در می آید که اصطلاحاً به آن ها گل می گویند.

بنت قنسول در دمای زیر ۱۰ درجه  آسیب می بیند بنابراین به عنوان یک گیاه آپارتمانی عرضه می شود و مناسب کاشت در محیط های خارج از خانه نیست.نگهداری از بنت قنسول کار آسانی است و نیازمند مکانی خنک است. گلها وبراکت های بنت قنسول در اواخر پاییز ظاهر می شوند.

این گیاه از طرفی عاشق نور و از طرف دیگر روز کوتاه است. یعنی گیاه در شرایطی تولید گل میکند که ساعات روز از ساعات شب کوتاه‌تر باشد که این امر به طور طبیعی در پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد.

این گونه در پاییز گل دادن را آغاز می‌کند و کل زمستان نیز گل‌هایش را حفظ می‌نماید ولی اگر شرایط آب و هوایی  برایش نامساعد باشد، شروع به ریزش خواهد کرد.برای گل دادن بنت قنسول در پاییز باید گیاه در طول روز به خوبی نور دریافت کند و دمای محیط اطراف اش حدود ۱۵ درجه باشد و در شبانه روز حدود ۱۴ – ۱۲ ساعت در تاریکی مطلق قرار گیرد در چنین شرایطی ۱۰ – ۸ هفته بعد برگ های انتهایی گیاه تغییر رنگ داده و گیاه به گل می نشیند.

نور:این گونه به نور قابل توجهی نیاز دارد، پایداری و زیبایی این گل منوط به نور زیاد و گرمای متوسط است بهتر است تابش نور به این گیاه مستقیم نباشد پنجره های جنوبی و نورگیر ها بهترین مکان برای قرار دادن گلدان است. نور کم محیط باعث کم رنگ شدن و زرد شدن برگ ها و ریزش برگ های گیاه به خصوص برگ های پایینی و کدر شدن رنگ برگ  های رنگین این گیاه می شود.

دما: بهترین دما برای گیاه بنت قنسول ۲۱-۱۹٫۵ درجه سانتیگراد در طی روز و ۱۶٫۵-۱۵٫۵ درجه سانتیگراد در طی شب است. این گیاه دمای زیر ۱۰ درجه  سانتیگراد را تحمل نمی کند. دمای پایین باعث ریزش برگ ها میشود و دمای زیاد باعث تاخیر در زمان گل دهی  و کاهش عمر گل های این گیاه میگردد.

آب:این گل به آب فراوان محتاج نیست، پس نباید با میزان آب‌دهی، گل را بیمار کرد. در صورت آب دهی زیاد باید خاک گل را تعویض کرد. به هیچ وجه نباید به گل زیاد آب داد زیرا این کار ریشه را می پوساند و گل را نابود می کند. آبیاری بنت قنسول دو تا سه نوبت در هفته هستش، اما به طور کلی بسته به هوای محل نگهداری، هر وقت سطح خاک گلدان خشک شد آبیاری باید انجام بشه. برای آبیاری گیاه باید دقت بشه که آب روی برگ هاش ریخته نشه چون بهشون آسیب میزنه و باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ ها میشه.

خاک:این گل نیازمند خاکی با زهکشی خوب است. نوع خاک باید به صورتی باشد که بعد از آبیاری گل آلود و غرقاب نماند.  مثلاً مخلوطی از پیت موس+ پرلایت و یا خاک برگ +کوکوپیت برای این گیاه مناسب است. این گیاه زمانی که گل دارد نیازی به کوددهی ندارد.کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر هر هفته یکبار از خرداد تا آبان ماه مورد استفاده قرار داد

تکسیر:

تکسیر بنت قنسول از طریق قلمه زدن صورت میگیرد.بهترین زمان برای قلمه زنی این گیاه اردیبهشت و تیر است. برای داشتن گل‌های بزرگ و محکم باید از بوته‌های قوی و سالم برای قلمه زدن استفاده کرد.