پیاز گل لاله

تولید، عرضه، صادرات و واردات انواع پیاز گل

پیاز گل لاله

برخی گل‌ها و گیاهان دارای پیاز گل هستند و از طریق کاشت پیاز گل تکثیر می شوند. این گیاهان و گل ها معمولا رشد و گلدهی سریعی دارند و کاشت آنها آسان است.روش تکثیر گل زیبای لاله از طریق کاشت پیاز آن است و در زمان رشد گیاه، جوانه های کناری پیاز نیز رشد نموده و غده های جدید را تولید می کنند.

از طریق درآوردن پیاز بوته اصلی از خاک و جدا کردن پیازچه‌های نوچه اطراف پیاز مادری و کاشت بذر کاملاً تازهٔ ارقام جدید تکثیر و ازدیاد می‌شوند.

گل لاله ( TULIP PULCHELLA) با نام علمی TULIP PULCHELLA و از خانواده سوسنیان، بومی منطقه ایران و ترکیه  می باشد.

گل لاله گیاهی چند ساله با گل های پر زرق و برق و برگ های نیزه ای شکل است. از میان برگهای لاله ساقه ای بلند و کشیده سبز می شود و گل آن با شش گلبرگ رنگی در نوک ساقه گل دهنده ظاهر می گردد. گل های لاله به رنگ های متنوع سفید، قرمز ، صورتی یا زرد می باشد. تنوع رنگ گل ها به دلیل ژن هایی است که در پیاز آن وجود دارد و در موقع خریداری پیاز می توان رنگ گل ها را از تولید کننده پیاز پرسید.

گل لاله حدود ۱۵۰ گونه پیاز دارد ۱۹.گونه از گونه‌های لاله از ایران گزارش شده‌است

انواع گونه‌های لاله بومی جنوب اروپا ، شمال آفریقا و غرب آسیا (آناتولی و ایران) و شرق آسیا در چین هستند اما تولید کننده و صادر کننده ی اصلی آن در جهان،کشور هلند می باشد طوریکه در سال ۳ میلیارد شاخه از این گل را تولید و صادر می کند. گونه از گونه‌های لاله از ایران گزارش شده‌است.

لاله به دو گروه بزرگ پرورشی و خودرو تقسیم می‌شود. لاله‌های پرورشی دارای گل‌های بزرگ، جام گل بزرگ‌تر و تنوع رنگی بیشتری نسبت به گل‌های خودرو هستند. لاله‌ها بطورکلی در چهار طبقهٔ کلیِ زود گل‌دهنده، میان‌رس، دیر گل‌دهنده و گونه‌ها قرار می‌گیرند.

زمان مناسب برای کاشت پیاز لاله، اواخر پاییز تا اواسط زمستان است و حدودا دو ماه بعد از کاشت به گلدهی می رسد.

خاکی که برای کاشت گل سنبل انتخاب می شود باید سبک و کاملا قابل نفوذ باشد.بهتر است از ترکیب خاک کوکوپیت و پیت ماس و پرلیت یا اینکه مخلوطی از کود و خاک برگ و ماسه و خاک باغچه استفاده شود.

لاله گیاهی آفتاب دوست است باید در محل های آفتاب گیر کاشته شود. عمق مناسب برای کاشت پیاز در باغچه ۱۰ سانتی متر است اما برای پیازهای درشت می توان آنها را در عمق ۱۵ سانتی متری زمین کاشت. پیازها با فاصله مناسب کنار هم کاشته می شوند. جهت کاشت پیاز در گلدان، کف گلدان مقداری پوکه معدنی جهت ایجاد زهکش قرار داده سپس خاک مناسب (خاک برگ، ماسه و کمی خاک باغچه) را در گلدانی که برای کاشت انتخاب شده است ریخت و سپس پیاز ها را نزدیک سطح خاک می کاریم به نحوی که جوانه آن تقریبا مماس با سطح خاک باشد. پس از کاشت آبیاری فقط ۱ بار انجام می گردد. گلدان ها در محلی خشک ، تاریک و خنک (دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد) به مدت ۶-۵ هفته نگهداری شوند( در این مدت نیاز به آبیاری مجدد نیست) پس از این مدت گلدانها را به مکانی با دمای ۲۵-۲۴ درجه سانتی گراد و نور مناسب منتقل ساخت و هر ۴-۳ روز آبیاری می کنیم .

زمان گلدهی لاله ماه های فروردین و اردیبهشت است. پس از پایان عمر گل ها باید آبیاری فطع شود و ساقه گل دهنده را با قیچی جدا کرد و به گیاه فرصت داده می شود تا برگ هایش خشک گردد. وقتی برگ ها خشک شدند باید پیاز ها را به آرامی طوری که آسیب نبینند از زمین یا گلدان خارج نمود. این پیاز ها باید برای کاشت مجدد (پاییز) در محل خشک و خنک با تهویه مناسب نگه داری گردد. نکته قابل توجه آنست که باید از نگهداری پیاز در کیسه های پلاستیکی که فاقد جریان هوا هستند خود داری نمود. مناسب ترین ظروف نگه داری پیاز ، سبد های حصیری یا جعبه هایی از جنس مقوا می باشند.