کوکوپیت

تولید، عرضه، صادرات و واردات انواع خاک مرغوب

کوکوپیت

مرکز گل و گیاه گلیاربا بهره مندی از مهندسین متخصص و سال ها تجربه ی درخشان در زمینه تولید،واردات و صادرات محصولات گل و گیاه،قادر به توزیع کوکوپیت مرغوب و اعلا می باشد. گلخانه داران و کشاورزان محترم می توانندمرغوب ترین کوکوپیت را با بالاترین کیفیت تضمینی و مناسبترین قیمت از مرکز گل یار تهیه نمایند.

کوکوپیت نوعی بستر بسیار عالی برای کشت است که از الیاف دور میوه نارگیل یا الیاف تنه درختان نارگیل تهیه میشود.کوکوپیت به صورت الیاف فشرده و در شکل قالب های کوچک و اشکال مختلف عرضه می‌شود.برای مصرف کوکوپیت باید آنها را باز کرده و در معرض هوا قرار داد و سپس به قالب های فشرده آن آب اضافه کرد. بعد از افزودن آب، هر ۱ کیلوگرم کوکوپیت فشرده می‌تواند به ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل شود

. کوکوپیت محصولی وارداتی است و اغلب از کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند سریلانکا، هندوستان و … وارد ایران میشود. کوکوپیت هایی که در کشورهای سریلانکا و هند تولید میشوند شامل مقدارقابل توجهی مواد مغذی از جمله پتاسیم  میباشند . کوکوپیت به صورت قالب فشرده شده حمل و نقل میشود و در مقصد به آن آب اضافه میکنند تا دوباره به صورت پودر در آمده و قابل مصرف بشود.

 قالبهای کوکوپیت بر اساس نوع و درصد الیاف و میزان باز شدن پس از جذب آب درجه بندی میشوند. به دلیل خواص فیزیکی خاص کوکوپیت در کشتهای هایدروپونیک به وفور از این ماده استفاده میشود. ترکیب رایج برای استفاده در بستر گیاهان خانگی و زینتی معمولا نسبت ۵۰ درصد کوکوپیت + ۴۰ درصد پیت ماس + ۱۰ درصد پرلیت است

فواید استفاده از کوکوپیت:

کوکوپیت توانایی نگهداری میزان آب بسیار بالایی دارد.در هر قالب کوکوپیت فشرده ۷ تا ۱۰ لیتر آب را به خود جذب کرده و موجب سرعت بخشیدن به رشد گیاه می شود و کیفیت گیاه را بخصوص در شرایط آب و هوایی خشک تا زمان فروش حفظ می نماید.استفاده از کوکوپیت باعث کاهش نیاز به آبیاری مکرر و صرفه جویی در هزینه آب می شود

الیاف نارگیل حتی زمانیکه از آب اشباع شده باشد هوا را به خوبی جذب می کنند و با کاربرد صحیح موجب افزایش رویش بذر, ریشه، گل و میوه در گیاهان می شود. کوکوپیت طبیعی ترین تهویه کننده خاک است و از سخت شدن خاک جلوگیری می‌کند و تخلخل خاک را افزایش می‌دهد.

یکی از مهمترین ویژگی های کوکوپیت این است که باعث کاهش زمان جوانه زنی و رشد سریع ریشه ی گیاهان می شود.کیفیت ذاتی الیاف نارگیل, در دسترس بودن آب و هوای بهینه برای ریشه دارنمودن سریع و تکثیر ایده آل گیاه می باشد. در بسیاری از موارد این امر منجر به سرعت بیشتر ریشه دارشدن قلمه ها در طول سال و نیز استفاده بهینه از فضای گلخانه و تجهیزات می گردد.
کوکوپیت ها فاقد علف هرز و هرگونه بیماریهای ناشی از خاک هستند.
کوکوپیت به دلیل آنکه الیاف نارگیل (Coir ) بالاتر از سطح زمین رشد می کند ، هیچگونه بذور علف هرز و بیماریهای ناشی از خاک را به همراه ندارد.
کوکوپیت از ماندگاری بالایی برخوردار است و برخلاف تمامی رقبایش, دیرتر از بین میرود و به علت دارا بودن ماده چوبی (Lignin) به مقدار ۴۵% این اطمینان را به وجود می آورد که در محیط های کشت به خوبی به مدت زمان طولانی باقی بماند.
الیاف کوکوپیت در خاک به مدت ۵ – ۴ سال باقی مانده و از تراکم و فشردگی ذرات خاک جلوگیری کرده و محل مناسبی را برای رشد و توسعه ریشه فراهم می نماید.

کوکوپیت دارای PH ایده آل بین ۵/۶ تا ۶/۵ بوده و به خنثی نمودنPH خاک های قلیایی کمک می کند و موجب جذب مناسب مواد غذایی به ریشه خواهد شد. pH کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدی است و بنابراین برای گیاهان بسیار مناسب است.

نحوه استفاده از کوکوپیت
هر قالب کوکوپیت را در ظرفی محتوی ۱۰-۸ لیتر آب (جهت غنی تر نمودن کوکوپیت میتوان همراه آب مواد غذایی نیز اضافه نمود.) قرار داده و پس از جدا شدن الیاف از هم به صورت خالص یا به همراه پرلیت مورد استفاده قرار میگیرد.
حجم حاصل از باز شدن الیاف هر قالب تا ۵۰ – ۶۰ لیتر خواهد شد.