گل شمعدانی

تولید، عرضه، صادرات و واردات انواع گل های زینتی

شمعدانی

شمعدانی

گل شمعدانی

مرکز پخش گل و گیاه گلیاربا بهره مندی از مهندسین متخصص و سال ها تجربه ی درخشان در زمینه تولید،واردات و صادرات گل و گیاه،قادر به تولید صنعتی گل شمعدانی با بالاترین کیفیت است. گلخانه داران و فروشندگان محترم می توانند گل شمعدانی را با بالاترین کیفیت تضمینی و مناسبترین قیمت از مرکز پخش گل و گیاه گل یار تهیه نمایند.

از گذشته  که مردم در خانه های قدیمی و حوض دار زندگی می کرده اند تا به امروز که در آپارتمان های بلند زندگی می کنند،در بسیاری از خانه های ایرانیان گل بسیار زیبا و رنگین شمعدانی وجود داشته است.گل شمعدانی که یک گیاه زینتی آپارتمانی محسوب می شود، به دلیل داشتن گل های پر گلبرگ و زیبا در رنگ های جذاب مختلف،برگ های زینتی، بوی دل انگیز، مقاومت و نگهداری آسان آن از گل های محبوب ایرانیان به شمار می رود. گل شمعدانی یک گیاه سر سخت است که انواع آن رنگ‌های بسیار متنوعی دارند و در تمام طول تابستان گل دارد. تنوع شمعدانی‌ها به گونه ایست که می‌توان برای هر باغچه‌ای با توجه به موقعیتش یک گل شمعدانی مناسب یافت، به عنوان مثال برای باغچه کوچک، بزرگ، خشک، مرطوب و حتی سایه، انواع مختلفی از آن وجود دارد که در کنار گیاهان دیگر هم، ترکیبات زیبایی به وجود می‌آورند. این گیاه مقاومت لازم برای جابجایی از باغچه به درون گلدان و همچنین دمای پایین را دارد.

شمعدانی با نام علمی Pelargonium سرده ای از گیاهان گل‌دار و متعلق به از خانواده ژرامیناسه Geraminaceae است . این گیاه بومی آفریقای جنوبی است و در حدود ۲۲۰ گونه و ۵۰۰۰ – ۶۰۰۰ واریته دارد ، که اکثر آنها بوته ای شکل اند و در گلکاری چندان مورد توجه نیستند . انتخاب نام شمعدانی برای این گیاهان بیشتر مربوط به شکل میوه آنهاست که در داخل کاسبرگهای پایا و روی دمگلهای بلند و در انتهای دمگل مشترک به صورت شمعدان چند شاخه قرار می‌گیرند.شمعدانی ها در تمام طول تابستان گل دارند.

انواع شمعدانی

شمعدانی معمولی:(Zonal hybrids/Pelagonium zonal)

شمعدانی‌های این گروه معمولا از گونه های P.inquinans و P.zonale بدست امده اند. شمعدانی های معمولی گیاهانی چند ساله اند که در محیط های خارج از  گلدان های خانگی، نظیر باغچه ها و پارک ها کاشته می شوند.شمعدانی معمولی دارای شاخه های علفی و آبدار و برگ های پهن و گرد است. وسط برگ های شمعدانی های معمولی یک حلقه ی تیره رنگ به شکل نعل وجود دارد و به دلیل وجود این حلقه های تیره گاهی این شمعدانی را شمعدانی حلقه دار نیز می نامند.شمعدانی های معمولی دارای گلهایی ساده و ۵ گلبرگی اند و برخی از آنها تعداد گلبرگ های  بیشتری دارند.شمعدانی های معمولی دارای واریته های متعددی است و درایران اکثرا ازارقام زیر استفاده میشود.

  • شمعدانی حرامزاده : پا کوتاه و دارای گلهای خیلی پر و قرمز رنگ است.
  •  شمعدانی یهار هلوئی : دارای برگها درشت و دورنگ و گلها صورتی مایل به نارنجی است و ارتفاعی حدود ۴۰ – ۵۰ سانتیمتر دارد.
  •  شمعدانی سفید : برگها کوچک ، گلها سفید کم پر یا پر پر .
  • شمعدانی نقره ای : اطراف برگها در این واریته به رنگ سفید نقره ای و وسط آن سبز رنگ و گلها برنگ قرمز تند است .
  • شمعدانی ترمه ای : در این واریته حلقه وسطی دایره ای شکل به رنگ زرد مایل به قرمز و خود برگها به رنگ زرد تیره میباشد .
  • گلها به رنگ صورتی تند و کم پَر است . برگهای این واریته زینتی میباشد .
  • شمعدانی طلائی : برگهای این گیاه به رنگهای زرد و سبز است .

شمعدانی آنجل (Angel):

 شبیه گروه رگال هستند اما شاخساری متراکم تر دارند و اکثرا از گونه

 P.crispum مشتق شده اند و به دست آمده اند.

شمعدانی اژدر (Regal hybrids_p.grandiflorum):

این شمعدانی ها بوته ای شکل و دارای برگ های دایره ای و بدون کرک و گل های زیبا و درشت ۵ گلبرگی به رنگهای ارغوانی روشن، صورتی، بنفش و یا سفید اند که می توان آنها را در فضای بیرون از خانه و گلدان نیز کاشت.دوره ی گلدهی این گیاه نسبتا کوتاه است. شمعدانی اژدر را گاهی با نام شمعدانی آلمانی و یا شمعدانی گل درشت نیز معرفی می کنند

شمعدانی برگ عشقه‌ای (Ivy-leaf):

نام دیگر این شمعدانی پیچ روسی است.شمعدانیهای این گروه چندساله و همیشه‌سبز هستند و شاخسار خزنده و گلهایی ساده (۵ عدد گلبرگ) و یا با تعداد گلبرگ بیشتر دارند که اکثرا در سبدهای آویخته و یا گلدان کشت می‌شوند.این نوع شمعدانی از بهار تا پائیز(در طول سال) گل میدهد و رشد ان در گلدان بهتر است.

 شمعدانی برگ عطری (Scented-leaved) :

بوته‌هایی همیشه سبز هستند که اکثرا به دلیل عطر خوش برگهایشان کاشته می‌شوند. گلهای این شمعدانی چندان زینتی نیستند،چون هم ریز هستند و هم مدت کوتاهی روی بوته ظاهر میشوند.اما برخی از انها به رنگ ابی مایل به بنفش و بسیار زیبا هستند،برگهای آنها کرک دار،معطر و دارای بریدگی های عمیق بوده و به رنگ های ساده و ابلق هستند. از برگها و یا روغن استخراج شده از برگهای این گیاهان در صنایع غذایی یا عطر سازی استفاده می شود. به همین دلیل گاهی این گیاهان که برای معطر ساختن چای مورد استفاده قرار می گیرند با نام گیاه عطر چای نیز شناخته می شوند. گونه های مختلف شمعدانی می توانند عطرهای مختلفی داشته باشند مثلا P.quercifolium عطر بادام، P. odoralarioides عطر سیب ، P.grossalarioides عطر نارگیل، P.crispum عطر لیمو، P.graveolens و P.capitatum و P.radens عطر گل رز را دارند.